Tillsvidare kan ansökan om uppehållstillstånd lämnas utomlands endast till en finsk beskickning
Till den finska utlänningslagen tillfogas den 1 juni 2015 en möjlighet enligt vilken ansökan om uppehållstillstånd kan lämnas utomlands förutom till en finsk beskickning även till en annan Schengenstats beskickning eller en extern tjänsteleverantör.
Beakta att lagändringen tillsvidare ännu inte syns i praktiken:
- Du kan även i fortsättningen få ansökan om uppehållstillstånd anhängig endast vid en finsk beskickning då du befinner dig utomlands.
De finska myndigheterna behåller prövnings- och beslutanderätten
De uppgifter som Finland kunde ge till en annan Schengenstats beskickning och en extern tjänsteleverantör är av teknisk och assisterande karaktär. De omfattar inte prövnings- eller beslutanderätt.
Ändringen inverkar inte heller på grunderna för uppehållstillstånd. Migrationsverket fattar fortfarande beslut beträffande en ansökan om uppehållstillstånd som anhängiggörs utomlands.
Utrikesministeriet beslutar om fortsättningen
Utrikesministeriet beslutar om hur och när lagändringen genomförs i praktiken. Finlands beskickningar utomlands är utrikesministeriets serviceställen.
Utrikesministeriet har erfarenhet av att lägga ut sina tjänster. Ansökan om visum kan redan nu i några länder lämnas in till andra ställen än en finsk beskickning.
Ytterligare information i inrikesministeriets pressmeddelande