Ulkomaalaisviraston vuosikertomus: Vuosi 2005 oli toiminnan vakauttamisen aikaa

Migri
Julkaisuajankohta 2.5.2006 14.32
Tyyppi:Uutinen

Vuosi 2005 oli Ulkomaalaisviraston toiminnan vakauttamisen vuosi. Organisaatiouudistusten avulla luotiin kehityspolkuja, joita voidaan seurata pitkälle tulevaisuuteen.

- Organisaatiouudistusten rinnalla päivitimme viraston vision ja toiminta-ajatuksen sekä loimme virastolle yhteisen strategian ja uudet arvot. Seuraavaksi vuorossa on strategian muuttaminen käytännön toimiksi, toteaa ylijohtaja Jorma Vuorio.

- Keskeisin kehittämishankkeemme UMA liittyy ulkomaalaisprosessien sähköistämiseen ja sen mittava määrittelytyö saatiin vuonna 2005 päätökseen. Viraston aloitteesta toteutettiin myös ekstranet eli toimintakäsikirja Manu, joka on ulkomaalaisasioiden sähköinen tiedonlähde ja työkalu. Niin UMA kuin Manukin on tarkoitettu kaikille ulkomaalaishallinnossa toimiville viranomaisille. Potentiaalisia käyttäjiä niillä on 15 000.

- Pyrimme myös kehittämään asiakkaillemme käytännönläheisiä palveluita. Viime vuonna avasimme Internet-sivullamme sähköisen Suomen kansalaiseksi? -palvelun, jonka avulla Suomen kansalaisuudesta kiinnostuneet voivat arvioida, onko heillä juuri sillä hetkellä edellytyksiä saada Suomen kansalaisuus.

Tehostusta käsittelyaikoihin

- Kansalaisuusasioissa paneuduttiin vuonna 2005 ruuhkien purkamiseen. Kansalaisuusyksikössä toimi parikin eri projektia, joiden tavoitteena oli käsittelyaikojen lyheneminen. Ponnistelut tuottivat tulosta, sillä kaikkien hakemusten keskimääräinen käsittelyaika saatiin lyhenemään 386 päivällä. Vuonna 2005 keskimääräinen käsittelyaika oli 551 päivää, kun se vuonna 2004 oli 937 päivää, kertoo kansalaisuusyksikön johtaja Tiina Suominen.

- Maahanmuuttoasioissa käsittelyajat saatiin pysymään kohtuullisina, vaikka opiskelijoiden ja työntekijöiden lupahakemukset jonkin verran lisääntyivät, sanoo maahanmuuttoyksikön johtaja Heikki Taskinen. Opiskelijat joutuivat odottamaan päätöstään keskimäärin 20 ja työntekijät 46 päivää. Perhesidehakemukset käsiteltiin pakolaisten osalta noin vuodessa ja muiden osalta 115 päivässä. Alaikäisten yksin tulleiden turvapaikanhakijoiden määrä nousi voimakkaasti

- Vuonna 2005 turvapaikkahakemusten määrä laski jonkin verran edelliseen vuoteen verrattuna, mutta alaikäisten yksin tulleiden määrä kuitenkin kasvoi huomattavasti. Yksin tulleita alaikäisiä oli 220, kun luku edellisenä vuonna oli 140. Suurin osa näistä hakijoista oli poikia, iältään 16-17 -vuotiaita ja kansalaisuudeltaan somalialaisia tai afganistanilaisia, toteaa alueyksikön johtaja Esko Repo.

2.5.2006

Press release