Tilapäiseen suojeluun liittyvät lakimuutokset voimaan maaliskuussa 2025
Kuten tiedotimme viime vuoden joulukuussa, sisäministeriössä on ollut valmisteilla useita tilapäisen suojelun oleskelulupiin liittyviä lakimuutoksia. Tässä tiedotteessa kerromme vahvistetuista lakimuutoksista.
Jatkossa oleskelulupa on suoraan voimassa koko tilapäisen suojelun ajan
Jatkossa tilapäistä suojelua saavien henkilöiden oleskelulupien ja oleskelulupakorttien voimassaolo jatkuu suoraan koko sen ajan, kun valtioneuvoston päätös tilapäisen suojelun antamisesta on voimassa. Aiemmin tilapäisen suojelun enimmäiskestoksi oli säädetty kolme vuotta.
Tilapäisen suojelun oleskelulupa olisi jatkossa aina tilapäinen. Jos tarkoituksenasi on asettua Suomeen pysyvästi, voit hakea oleskelulupaa.
Eräiden kolmansien maiden kansalaisten osalta tilapäinen suojelu päättyy 31.3.
Tilapäinen suojelu päättyy niiltä Ukrainasta paenneilta kolmansien maiden kansalaisilta, joilla ei ole ollut Ukrainassa pysyvää oleskelulupaa tai jotka eivät ole saaneet kansainvälistä suojelua. Asia koskee noin 200 henkilöä. Maahanmuuttovirasto on lähettänyt asiasta kirjeen niille asiakkaille, joiden tilapäinen suojelu päättyy.
Tilapäinen suojelu koskee jatkossakin Ukrainan kansalaisten ja heidän perheenjäsenten lisäksi niitä kolmansien maiden kansalaisia, joilla on Ukrainassa pysyvä oleskelulupa tai jotka ovat saaneet siellä kansainvälistä suojelua.
Lue lisää
- Tilapäisen suojelun jatkaminen
- Sisäministeriön tiedote: Tilapäisen suojelun sujuva jatkuminen varmistetaan (intermin.fi)