Flest nigerianer, finländare och ukrainare i hjälpsystemet för offer för människohandel

Migri
Utgivningsdatum 30.7.2015 11.20
Typ:Nyhet

I början av året upptogs det 31 personer i hjälpsystemet för offer för människohandel. Antalet är klart större än under motsvarande period år 2014, då antalet nya klienter var 21.

Sjuttioen procent av de nya klienterna (22 personer) var kvinnor. Bland de nya klienterna fanns inga minderåriga. Såsom under tidigare år utgjorde nigerianska medborgare den största gruppen (6 personer). Den näst största gruppen i hjälpsystemet utgjordes av finska medborgare (5 personer) och den tredje största gruppen av ukrainare (mindre än 5 personer).

Uppgifterna framgår av en översikt som förläggningen i Joutseno har utarbetat. Hjälpsystemet för offer för människohandel samordnas i Joutseno förläggning.

Utnyttjande i arbete ligger oftast i bakgrunden

Nästan hälften (15 personer) av de nya klienterna hade blivit utnyttjade i sitt arbete. Nästan alla av dem (12 personer) hade utnyttjats i Finland.

Den näst största gruppen, 11 personer, ansågs ha fallit offer för sexuell exploatering. Tio av dem hade utnyttjats utomlands, men utnyttjandet hade i vissa fall pågått i Finland.

Flera offer för tvångsäktenskap

I hjälpsystemet upptogs även flera personer som hade blivit offer för tvångsäktenskap. Oftast hade man kommit överens om äktenskapet i offrets hemland varifrån offret hade skickats till Finland mot sin vilja. Enligt hjälpsystemet kan tvingande till äktenskap redan vara en omständighet som kränker människovärdet och därmed betraktas som människohandel.

Enskilda klienter upptogs i hjälpsystemet också därför att de ansågs vara offer för människohandel till följd av att de hade tvingats begå brott.

Människohandeln är sannolikt ett mer utbrett fenomen

Siffrorna i översikten omfattar endast de fall som kommit till hjälpsystemets kännedom. De säger inte hela sanningen om människohandelns omfattning i Finland. Det är sannolikt att antalet offer är större än vad statistiken visar.

Hjälpsystemet erbjuder sina klienter tjänster och stödåtgärder, såsom juridisk rådgivning, krishjälp, hälso- och sjukvårdstjänster, tolknings- och översättningstjänster samt inkvartering, utkomst och arrangemang för en trygg återresa.

En framställning om att uppta en person i hjälpsystemet kan göras av en myndighet eller en organisation som misstänker människohandel eller av offret självt. I början av året har myndigheterna gjort flest framställningar, men även organisationerna har blivit mer aktiva än tidigare.

Hjälpsystemets uppgifter utvidgades den 1 juli

Lagstiftningen om hjälp till offer för människohandel preciserades den 1 juli 2015. Tidigare hade hjälpsystemet närmast till uppgift att erbjuda rådgivning och basservice till misstänkta offer.

I början av juli utvidgades uppgifterna, och numera har hjälpsystemet bl.a. befogenheter att identifiera offer för människohandel med stöd av lag och ge dem återhämtningstid eller betänketid. Återhämtnings- och betänketid kan ges om offret behöver återhämta sig från sina svåra upplevelser före sitt beslut om huruvida han eller hon ska samarbeta med förundersökningsmyndigheterna.

Ytterligare information till medier

Överinspektör Katri Lyijynen, Hjälpsystemet för offer för människohandel, Joutseno förläggning, tfn 029 546 3223, e-post: ihmiskauppa.auttamisjarjestelma@intermin.fi

Bilagor (endast på finska)

Migrationsverkets och Joutseno förläggnings pressmeddelande 30.7.2015

Vad är människohandel?

Människohandel är ett allvarligt brott och en kränkning av de mänskliga rättigheterna, där man utnyttjar och kontrollerar en annan människa. I FN:s tilläggsprotokoll om människohandel består definitionen av fenomenet av tre kriterier, som alla måste uppfyllas: åtgärder, medel och syfte:

”Med människohandel avses rekrytering, transport, överföring, hysande eller mottagande (åtgärder) av personer genom hot om eller bruk av våld eller andra former av tvång, bortförande, bedrägeri, vilseledande, maktmissbruk eller missbruk av en persons utsatta belägenhet, eller givande eller mottagande av betalning eller förmåner för att erhålla samtycke från en person som har kontroll över en annan person i syfte att utnyttja denna person (medel). Utnyttjande ska innebära åtminstone utnyttjande av andras prostitution eller andra former av sexuellt utnyttjande, tvångsarbete eller tvångstjänst, slaveri eller med slaveri jämförbara bruk och sedvänjor, träldom eller avlägsnande av organ (syfte).”

Hjälpsystemet för offer för människohandel har en informationstelefon (24 timmar): 0295 463 177

Pressmeddelande