Sähköinen asiointi kannattaa – myös asiakkaiden mielestä

Migri
Julkaisuajankohta 23.5.2016 12.06
Tyyppi:Tiedote

Teimme sähköisestä Enter Finland -palvelusta tyytyväisyyskyselyn, johon vastasi yli 2 200 asiakastamme. Palaute oli hyvin positiivista, sillä jopa 95 prosenttia vastaajista suosittelisi sähköistä asiointia myös ystävilleen.

Enter Finlandissa voit hakea erilaisia lupia

Enter Finlandissa voit tällä hetkellä hakea

  • ensimmäistä oleskelulupaa opiskelun tai työn perusteella
  • jatkolupaa opiskelun tai työn perusteella
  • EU-kansalaisen rekisteröintiä
  • Suomen kansalaisuutta.

Kyselyyn vastanneet toivoivat useampien hakemusten lisäämistä palveluun. Kehityskohteena onkin sähköisen asioinnin laajentaminen esimerkiksi työnantajille.

Enter Finland on helppokäyttöinen

Asiakkaat pitävät Enter Finlandia helppokäyttöisenä palveluna. Hakemuksen voi tehdä milloin vain omalla tietokoneella. Sähköinen hakemus on lisäksi halvempi kuin paperinen. 97 prosenttia vastaajista piti käyttäjätilin luomista helppona ja 96 prosenttia löysi oikean hakemuksen vaivattomasti.

Kiitosta palvelu sai erityisesti käytännöllisyydestään ja tehokkuudestaan. 93 prosenttia vastaajista antoi Enter Finlandille kokonaisarvosanan erittäin hyvä tai hyvä.

Palvelu on saanut käytettävyydestään ja selkeästä ulkoasustaan kunniaa myös alan ammattilaisilta. Se voitti kaksi palkintoa markkinointiviestinnän ja muotoilun Vuoden Huiput 2015 -kilpailussa: palvelumuotoilussa kultaa ja digitaalisessa muotoilussa hopeaa.

Kiitos kaikille kyselyyn vastanneille!

Katso Enter Finland -esittelyvideo.

Asiakastiedote