Turvapaikan saaneiden määrä lisääntyi vuonna 2012
Maahanmuuttovirasto teki aiempaa enemmän myönteisiä päätöksiä turvapaikkahakemuksiin vuonna 2012. Myönteisen päätöksen eli turvapaikan tai oleskeluluvan jollakin perusteella sai 42 prosenttia päätöksen saaneista turvapaikanhakijoista. Vuonna 2011 myönteisen päätöksen sai 1 601 henkilöä eli 36 prosenttia hakijoista.
Edellisiin vuosiin verrattuna erityisesti turvapaikan saaneiden osuus kasvoi. Turvapaikan eli pakolaisstatuksen sai 553 henkilöä eli 15 prosenttia päätöksen saaneista (2011: 5 prosenttia, 2010: 3 prosenttia). Näistä yksintulleita alaikäisiä oli 11. Pakolaisstatus on vahvin kansainvälisen suojelun asema, jonka turvapaikanhakija voi saada.
Turvapaikkojen 15 prosentin osuus kaikista päätöksistä on tällä hetkellä eurooppalaista keskitasoa. Myös monessa muussa EU-valtiossa turvapaikkojen osuus kaikista päätöksistä on viime vuosina kasvanut.
Muutosta hakijoissa ja päätöskäytännöissä
Myönteisten päätösten lisääntymiseen vaikuttavat suuressa kansainvälisen suojelun tarpeessa olevien Syyrian ja Irakin kansalaisten hakemusten voimakas lisääntyminen, Dublin-päätösten[1] osuuden vähentyminen 15 prosenttiin (2011: 21 prosenttia) sekä muutokset Maahanmuuttoviraston päätöskäytännöissä.
Suomesta haki viime vuonna turvapaikkaa 183 syyrialaista, mikä on noin 66 prosenttia enemmän kuin vuonna 2011. Irakilaishakijoita oli 837 eli 43 prosenttia edellisvuotta enemmän. Sekä syyrialaisille että irakilaisille myönnettiin viime vuonna eniten vahvinta suojelua eli turvapaikkoja ja oleskelulupia toissijaisen suojelun perusteella.
Sinänsä myönteisten päätösten suhde kielteisiin on kasvanut maltillisesti. Myönteiset päätökset ovat lähinnä jakautuneet uudella tavalla siten, että viime vuonna myönnettiin aiempaa enemmän vahvimpia kansainvälisen suojelun oleskelulupia. Tiettyjen maiden kohdalla on ryhdytty myöntämään humanitaarisen suojelun sijasta vahvempaa toissijaista suojelua. Toisaalta toissijaisen suojelun perusteella myönnetyt oleskeluluvat ovat vähentyneet, kun yhä useampi saa turvapaikan. Muutoksen taustalla on vuonna 2011 alkanut pitkäjänteinen työ, jossa Maahanmuuttovirasto on yksinkertaistanut kansainvälisen suojelun oikeudellista arviointia erityisesti turvapaikan ja toissijaisen suojelun välillä.
Osaltaan turvapaikkojen määrää lisäsi myös se, että Maahanmuuttovirasto tarkisti alkuvuodesta 2012 ratkaisukäytäntöään uskonnollisiin tai seksuaalisiin vähemmistöihin kuuluvien turvapaikanhakijoiden kohdalla.
Hakijoita edelleen pääosin samoista valtioista
Turvapaikkaa Suomesta haki vuonna 2012 yhteensä 3 129 henkilöä, mikä on hieman enemmän kuin edellisenä vuonna (3 088 hakijaa). Vuonna 2010 hakijoita oli 4 018.
Hakijoista yksintulleita alaikäisiä oli 167 eli lähes sama määrä kuin vuonna 2011, jolloin ilman huoltajaa turvapaikkaa haki 150 alaikäistä.
Turvapaikanhakijoita tuli pääosin samoista maista kuin edellisinä vuosina, mutta hakijaryhmien keskinäinen järjestys muuttui jonkin verran. Eniten turvapaikkaa hakivat irakilaiset (837), venäläiset (226) ja afganistanilaiset (213). Somalian, Afganistanin ja Venäjän kansalaisten turvapaikkahakemukset vähentyivät, kun taas Syyrian, Irakin, Serbian, Kosovon sekä Bosnia ja Hertsegovinan kansalaisten hakemukset lisääntyivät.
Maahanmuuttovirasto teki viime vuonna päätöksen yhteensä 3 780 turvapaikkahakemukseen. Päätösmäärä kasvoi 6 prosentilla vuodesta 2011, jolloin päätöksiä tehtiin yhteensä 3 567.
Tarkempi tilastokatsaus verkossa
Tarkempi katsaus vuoden 2012 turvapaikka-asioista suomeksi löytyy Maahanmuuttoviraston verkkosivuilta www.migri.fi > Tilastot > Turvapaikka- ja pakolaistilastot.
Lisätietoa medialle
Johtaja Esko Repo, turvapaikkayksikkö, puh. 071 873 0431, s-posti: etunimi.sukunimi@migri.fi
[1] Jos hakija on aiemmin hakenut turvapaikkaa jostain muusta Dublin-asetusta soveltavasta valtiosta, tämä maa on velvollinen ottamaan hakijan takaisin ja käsittelemään hänen hakemuksensa.
* * *
Fakta: oleskeluluvat kansainvälisen suojelun perusteella
- Turvapaikka: Oleskelulupa, joka annetaan ulkomaalaiselle turvapaikkaprosessissa pakolaisaseman perusteella.
- Oleskelulupa toissijaisen suojelun perusteella: Myönnetään, kun turvapaikan saamisen edellytykset eivät täyty, mutta hakijaa uhkaa kotimaassaan tai pysyvässä asuinmaassaan kuolemanrangaistus, teloitus, kidutus tai muu epäinhimillinen tai ihmisarvoa loukkaava kohtelu tai rangaistus. Lupa voidaan myöntää myös, jos on ilmeistä, että hakija ei voi palata kotimaahansa tai pysyvään asuinmaahansa joutumatta vakavaan henkilökohtaiseen vaaraan siellä vallitsevan aseellisen selkkauksen vuoksi.
- Oleskelulupa humanitaarisen suojelun perusteella: Myönnetään, kun turvapaikan tai toissijaisen suojelun edellytykset eivät täyty, mutta hakija ei voi palata kotimaahansa tai pysyvään asuinmaahansa siellä tapahtuneen ympäristökatastrofin takia taikka siellä vallitsevan huonon turvallisuustilanteen vuoksi, joka voi johtua aseellisesta selkkauksesta tai vaikeasta ihmisoikeustilanteesta.