Turvapaikanhakijoille tarvitaan nyt nopeasti lisää vastaanottopaikkoja
Turvapaikanhakijoita on saapunut viime päivinä Suomeen taas noin 300 vuorokaudessa. Toiminnassa olevat vastaanottoyksiköt ovat täynnä. Joka viikko tarvitaan majoitustilat jopa kahdelletuhannelle uudelle turvapaikanhakijalle. Tämä tarkoittaa, että viikoittain tarvitaan useita uusia vastaanottoyksiköitä.
Vaikka turvapaikkahakemusten käsittelyä on jo tehostettu Maahanmuuttoviraston ja poliisin yhteistyöllä, ei päätöksen saaneita vielä poistu vastaanottoyksiköistä yhtä nopeasti kuin uusia turvapaikanhakijoita saapuu.
Tarvetta sekä ylläpitäjille että tiloille
Maahanmuuttovirasto sai alkusyksyn aikana paljon tilatarjouksia. Niistä osa on vielä tarkistamatta, mutta jo nyt on selvää, että lisää tarvitaan. Erityisesti kaivataan isoja, majoituskäyttöön tarkoitettuja tiloja, joihin mahtuu vähintään 150 henkilöä. Pienemmillekin on tarvetta, koska jo muutaman kymmenen henkilön tiloihin voidaan harkita yksintulleiden lasten ryhmäkotia tai tukiasumisyksikköä.
Myös uusille ylläpitäjille eli vastaanottotoiminnan pyörittäjille on edelleen kova tarve. Maahanmuuttovirasto toivoo mukaan erityisesti kuntia, mutta myös suuria järjestöjä ja sosiaali- ja terveysalan yrityksiä.
Suomeen on saapunut tänä vuonna jo lähes 26 000 turvapaikanhakijaa. Vastaanottoyksiköitä on noin 115 eri osoitteessa ja niissä asuu noin 24 000 turvapaikanhakijaa. Yli puolet vastaanottoyksiköistä on nyt SPR:n ylläpitämiä. Yksi vastaanottoyksiköiden kapasiteettia kuormittava tekijä on se, ettei myönteisen päätöksen saaneille ole tarpeeksi asuntoja.
Tila- ja ylläpitotarjoukset toivotaan ensisijaisesti sähköpostitse osoitteeseen tilannekeskus@migri.fi.
Lisätietoja medialle
vastaanottoyksikön johtaja Jorma Kuuluvainen, Maahanmuuttovirasto, puh. 0295 430 431, etunimi.sukunimi@migri.fi