Oleskelulupaa voi jatkossakin hakea vain hakija itse

Migri
Julkaisuajankohta 21.11.2013 12.19
Tyyppi:Tiedote

Ulkomaalaislakiin on päässyt virhe, jossa todetaan, että Suomessa asuva perheenkokoaja voisi jättää perhesidehakemuksen perheenjäsenensä puolesta vuoden 2014 alusta alkaen. Tämä vanha käytäntö poistui vuoden 2012 alussa, jolloin ulkomaalaislakia muutettiin.

Vuodesta 2012 lähtien oleskelulupahakemuksen on voinut panna vireille vain hakija itse. Tähän ei ole tulossa muutosta. Perheenyhdistämistä hakevan henkilön tulee jättää oleskelulupahakemus henkilökohtaisesti Suomen edustustoon ulkomailla. Samalla häneltä otetaan biometriset tunnisteet eli sormenjäljet oleskelulupakorttia varten.

Lakiin pääsi virhe, kun poliisilaki muuttui. Eduskunta käsittelee poliisilain muutosta ja virhe korjataan, kun käsittely on päättynyt.