Suomelle uusi kansalaisuuslaki

Migri
Julkaisuajankohta 26.5.2003 15.26
Tyyppi:Uutinen

Ulkomaalaisvirasto, Ulkoasiainministeriö ja Väestörekisterikeskus tiedottavat:

Kutsu tiedotusvälineille

Suomelle uusi kansalaisuuslaki

Ulkomaalaisvirasto, Ulkoasiainministeriö ja Väestörekisterikeskus kutsuvat edustajanne kuulemaan ja keskustelemaan uudesta kansalaisuuslaista tiedotustilaisuuteen, joka pidetään

keskiviikkona 4.6.2003 klo 14.00 alkaen

Ulkoasiainministeriön lehdistö- ja kulttuuriosastolla

Kanavakatu 3 C, Helsinki

Merkittävin muutos uudessa kansalaisuuslaissa on monikansalaisuuden (kaksoiskansalaisuuden) aikaisempaa laajempi hyväksyminen. Saadessaan toisen valtion kansalaisuuden suomalainen ei enää menetä Suomen kansalaisuuttaan eikä ulkomaalaisen tarvitse luopua aikaisemmasta kansalaisuudestaan saadessaan Suomen kansalaisuuden.

Uuden lain tultua voimaan entinen Suomen kansalainen voi saada menettämänsä kansalaisuuden takaisin ilmoitusmenettelyllä. Mahdollisuus Suomen kansalaisuuteen on myös sekä entisen että nykyisen Suomen kansalaisen lapsella. Suomen kansalaisuuden palauttamista koskevat ilmoitukset jätetään ulkomailla Suomen edustustoille, jotka välittävät ne Ulkomaalaisvirastolle.

Ennakkokiinnostus kansalaisuuden takaisinsaamiseen on ollut suuri, ja ilmoituksia odotetaan tulevan runsaasti. Ilmoituksen käsittelyä nopeuttaa, jos ilmoituksen tekijän henkilötiedot löytyvät Suomen väestötietojärjestelmästä.

Tilaisuudessa Ulkomaalaisviraston kansalaisuuslinjan johtaja Tiina Suominen kertoo kansalaisuuslain keskeisimmistä uudistuksista. Ulkoministeriön konsuliyksikön päällikkö Pekka Hyvönen ja tiedotusyksikön päällikkö Erja Tikka kertovat, miten edustustot ja konsulaatit ovat varautuneet hoitamaan ilmoitusten vastaanottamista ja miten uudesta laista tiedotetaan ulkomailla asuville entisille Suomen kansalaisille. Väestörekisterikeskuksen edustaja kertoo kuinka uusi laki vaikuttaa väestötietojärjestelmään ja maistraatin tehtäviin ja miksi ulkomailla asuvien suomalaisten osoitetietojen oikeellisuus väestötietojärjestelmässä on tärkeää.

Ulkomaalaisvirasto, Väestörekisterikeskus ja Ulkoministeriö toivovat, että erityisesti ulkosuomalaisten tilaamat ja seuraamat suomalaiset tiedotusvälineet kertoisivat uudesta kansalaisuuslaista ja sen tarjoamista mahdollisuuksista. Lain voimaantulosta on hyvä kertoa lomakauden alkaessa myös kotimaassa.

Tervetuloa!

26.5.2003

Lehdistötiedote