Medborgarskapslagen ändras den 17 december 2025

Utgivningsdatum 17.12.2025 11.00 | Publicerad på svenska 19.12.2025 kl. 9.40
Typ:Pressmeddelande

Förutsättningarna för att få finskt medborgarskap skärps. De lagändringar som träder i kraft den 17 december 2025 påverkar försörjningsvillkoret och oförvitlighetsvillkoret samt förlusten av medborgarskap. Lagändringen gäller alla medborgarskapsansökningar som har lämnats in den 17 december 2025 eller senare.

Försörjningsvillkoret och oförvitlighetsvillkoret skärps 

I fortsättningen är försörjningsvillkoret strängare än tidigare, eftersom sökanden i regel inte får ha tytt sig till arbetslöshetsförmån eller utkomststöd i mer än tre månader under de senaste två åren. Tidigare fanns det inget sådant krav. 

I och med lagändringen förlängs också den väntetid som bestäms på grund av brott. Med väntetid avses en tidsperiod under vilken medborgarskap i regel inte beviljas. Den väntetid som bestäms i samband med ett negativt beslut kan i fortsättningen vara 1–8 år, medan den tidigare har varit högst sju år.

Genom lagändringen förstärks också den nationella säkerheten. 

– Skyddspolisen och centralkriminalpolisen kan i fortsättningen ge Migrationsverket säkerhetsutlåtanden även beträffande medborgarskapsanmälningar. Tidigare har man endast kunnat ge utlåtanden om medborgarskapsansökningar. Medborgarskap beviljas alltså inte längre efter anmälan även om personen uppfyller villkoren för att få medborgarskap, om det finns grundad anledning att misstänka att beviljandet av medborgarskap skulle äventyra den nationella säkerheten, säger Mari Luukkonen, processägare för medborgarskapsansökningar. 

Tröskeln för att förlora finskt medborgarskap blir lägre 

Finskt medborgarskap kan förloras av personer som har gjort sig skyldiga till allvarliga brott, såsom terroristbrott, landsförräderibrott eller högförräderibrott, som enligt lag kan leda till ett fängelsestraff på sex år.  

– Nu fastställs det i lagen att en person kan förlora sitt medborgarskap, om han eller hon har gjort sig skyldig till sådana brott och dömts till ett ovillkorligt fängelsestraff eller kombinationsstraff på minst två år för gärningarna. Tidigare kunde man förlora sitt medborgarskap om det straff som dömts ut var minst fem år långt, säger Luukkonen. 

Genom lagändringen fördubblas också den tid inom vilken beslut kan fattas om förlust av medborgarskap på grund av inlämnande av oriktiga uppgifter.  

– Tidigare har ärendet om förlust av medborgarskap behövt inledas vid Migrationsverket inom fem år från beviljandet av medborgarskap. I fortsättningen kan ärendet inledas inom tio år, men nu måste även beslutet fattas inom den tiden, säger Luukkonen. 

Ytterligare information till medier 

Pressmeddelande