Migrationsverket utvecklar databasen för landinformation

Migri
Utgivningsdatum 25.4.2012 15.39
Typ:Nyhet

Ett projekt som stöds av Europeiska flyktingfonden och pågår under 2012 har startat vid Migrationsverket. Det centrala syftet med projektet är att integrera verkets databas för landinformation om utreseländer, Tellus, i EU:s gemensamma COI-portal (COI, Country of Origin Information).

Med information om utreseländer avses aktuell information om ett lands omständigheter som anskaffats från olika källor och som har en central roll i utredningen av ansökningar om internationellt skydd. Ofta behövs information om till exempel den rådande människorätts- och säkerhetssituationen, tillgången till hälsovård, lagstiftningen och praxis med beviljande av dokument i sökandens utreseland. Förutom de utredningar som sökanden själv har lagt fram beaktas också informationen om utreselandet vid behandlingen av ansökan.

Landinformationen regleras av bland annat EU:s kvalitetskriterier och anvisningarna från FN:s flyktingorgan UNHCR. Den inhämtas av obundna forskare som i informationsinhämtningen är oberoende av enskilda beslut om internationellt skydd.

Målet är ett gemensamt europeiskt asylsystem

Genom att slå samman Migrationsverkets databas för landinformation Tellus med EU:s gemensamma COI-portal strävar man efter att förenhetliga kvaliteten på och användningen av landinformationen i de olika medlemsländerna. En effektiv distribution av landinformation är ett steg mot en gemensam europeisk asylpolitik, vilket har ställts upp som ett mål bland annat i EU-kommissionens handlingsplan och Finlands regeringsprogram.

Efter integreringen står alla de medlemsländers databaser som finns med i portalen till de finländska myndigheternas förfogande, vilket förbättrar tillgången till landinformationen och främjar en effektiv och rättssäker beslutsprocess på både nationell och EU-nivå.

Dessutom utvecklas landdatabasen Tellus tidsenlighet, och i framtiden kan videobilder publiceras i databasen. På detta sätt svarar man på Migrationsverkets och intressentgruppernas behov av att för sin beslutsprocess få tillgång till aktuell information om till exempel snabba förändringar i utreseländernas säkerhetssituation på ett så effektivt sätt som möjligt.

Databasen är tillgänglig för ett flertal finländska myndigheter

Förutom Migrationsverket är Tellus tillgänglig för dess intressentgrupper, till exempel magistraterna, polisinrättningarna och förvaltningsdomstolarna. För närvarande har den cirka 550 användare. Ett projektmål är att utvidga användarkåren ytterligare och etablera användningen av EU:s gemensamma COI-portal som en central del av asylförfarandet.

Ytterligare information till media:

Projektsamordnare Martin Airisto, enheten för juridisk service och landinformation,
tfn 071 873 0431, e-post: fornamn.efternamn@migri.fi

Pressmeddelande