Nigeriska offer för människohandel hamnar också i Finland

Migri
Utgivningsdatum 24.3.2015 9.42
Typ:Nyhet

Under de senaste åren har de asylsökande i Finland räknat tiotals nigeriska kvinnor som har fallit offer för människohandel och skickats som prostituerade till Europa. Därför har landinformationsenheten vid Migrationsverket avfattat en länderinformationrapport om den nigeriska människohandeln.

– Fattigdom är den viktigaste faktorn som utsätter kvinnor för människohandel, konstaterar forskare Tanja Saari. – I en förtvivlad situation tror människan lättare på löften om arbete som barnskötare eller frisör och om en chans att bli förmögen i Europa även om löftena låter för bra för att vara sanna. Även om man inte helt tror på dem, kan man tycka att det är värt risken ändå eftersom man inte har något att förlora, fortsätter Saari.

Enligt rapporten kommer merparten av offren för människohandel från Benin City, huvudstaden för delstaten Edo, där allmänheten är medveten om kvinnohandeln till Europa. I praktiken känner alla någon som deltar i människohandeln antingen som offer, värvare eller exploatör. Före avresan är kvinnor inte alltid medvetna om karaktären av arbetet som väntar dem i Europa.

Juju skrämmer och skulden binder

Juju är en traditionell religion i Västafrika och utgör ett särskilt drag hos den nigeriska människohandeln. Med juju-eder svurna av offren kontrollerar människohandlare sina offer. Att bryta mot juju-eden skulle leda till andevärldens straff. Rädslan för detta kan vara stark.

För många kvinnor visar det sig först i destinationslandet att resan har vållat en skuld på tiotusentals euro som de måste betala till sin ”madame”. Madame är en person som ansvarar för utnyttjande av offren i destinationslandet. Kärva arbetsförhållanden kommer vanligen som en överraskning för kvinnorna.

– I Europa är nigeriska prostituerads situation mycket utsatt; de är tvungna att arbeta på gatorna året runt vid alla väder, också när de är sjuka, berättar Saari.

För skuldens och juju-edens skull vänder sig kvinnorna inte till myndigheterna i första taget. Många kämpar under oacceptabla förhållanden för att kunna betala av sin skuld. Några flyr t.ex. från Italien till andra europeiska länder, som Finland.

Asylsamtalsprotokollen ger teman för landinformationsrapporter

Den nu publicerade tematiska rapporten är ett resultat av Suuntaus-projektet. Suuntaus är ett utvecklingsprojekt inom landinformationen finansierat av Europeiska flyktingfonden.

Fyra landinformationsforskare arbetar inom projektet. De söker efter aktuella teman i asylsamtalsprotokoll med personer som sökt asyl i Finland. Ämnen för offentliga tematiska rapporter avfattade på basis av öppna källor har samlats sammanlagt från över 300 asylsamtalsprotokoll. Tematiska rapporter om Nigeria, Iran, Irak, Ryssland och statslösa personer kommer ut våren 2015.

Landinformationsenheten vid Migrationsverket samlar fortlöpande in information om asylsökandes ursprungsländer. Suuntaus-projektet är en del av det här arbetet. Informationen tjänar verkets tjänstemän som fattar beslut om tillstånd.

Ytterligare information:

projektchef Arno Tanner, tfn 0295 430 431, förnamn.efternam@migri.fi

Pressmeddelande